جبر و معادله

جبر و معادله از ریاضی هشتم

جبر یکی از مباحث کلیدی در ریاضیات است که آشنایی با آن از فصل سوم کتاب ریاضی پایه هفتم (جبر و معادله) شروع می شود. این مبحث در فصل هفتم کتاب ریاضی پایه نهم با عنوان عبارتهای گویا تکمیل می شود.

الگوهای عددی، عبارت های جبری، ساده کردن عبارت های جبری

فصل سوم ریاضی هفتم – جبر و معادله

توزیع پذیری ضرب نسبت به جمع به صورت جبری
بخش اول این مجموعه، که مربوط به ریاضی پایه هفتم می شود ابتدا با یادآوری الگوهای عددی آغاز می گردد.
تعدادی از اعداد یا اشکال که پشت سر هم آمده اند. مورد توجه قرار می‌گیرد.
با کشف الگوی حاکم بر این اعداد یا اشکال می توان به دو پرسش مهم پاسخ داد. اول اینکه در هر شماره دلخواه، چه عدد یا شکلی ظاهر می شود؟
مثلا می پرسند شکل صدم از چند چوب کبریت تشکیل شده است؟
یا صدمین شکل چند چوب کبریت دارد؟
پرسش دوم که پاسخ به آن عملا به توانایی شما برای حل معادله نیاز دارد. می خواهد تشخیص دهید مثلا عددی دلخواه نظیر ۱۰۰ چندمین عدد یک الگو داده شده است؟
این مطلب در کتاب های دوره ابتدایی نیز مطرح شده است . در اینجا شکل کامل تر آن بیان می گردد.
در ادامه با مفهوم متغیر، عبارت های جبری و ساده کردن عبارت های جبری آشنا می شوید.
فیلم آموزش قسمت اول آموزش جبر به مفاهیم متغیر، یافتن الگوی در دنباله های حسابی، عبارتهای جبری متشابه، فاکتورگیری و ساده کردن عبارتهای جبری با ذکر چند مثال می پردازد.
دانلود اولین فیلم آموزشی عبارتهای جبری

معادله، تشکیل معادله، حل معادله

معادله یک تساوی جبری است که هدف از آن یافتن اعدادی است که با جانشینی به جای متغیرها، تساوی را به یک تساوی عددی تبدیل می کنند.
برای حل معادلات ابتدا آنها را دسته‌بندی می‌کنیم. تا به روشنی توانایی حل آنها را بیابیم. معادلاتی که متغیر در یک سمت آن حضور دارند
معادلاتی که متغیر در دو سمت آن وجود دارند
معادلات کسری.

حل معادله هایی که فقط در یک سمت آن متغیر وجود دارد

در ویدئوی زیر با استفاده از ماشین عملیات ریاضی به عنوان یک ابزار کمکی به حل معادلاتی می‌پردازیم که در یک سمت متغیر وجود دارد.
دانلود فیلم آموزشی نمودارهای جبری و ماشین عملیات ریاضی و حل معادله

حل معادله ای که در دو سمت آن متغیر وجود دارد

به عددی که در متغیر ضرب می شود، ضریب می گوییم. برای حل معادله ، ابتدا متغیرها را همراه با ضرایب شان به یک سمت و سایر اعداد را به سمت دیگر منتقل می کنیم. در این انتقال هر گاه عمل جمع داشتیم این عمل به تفریق و هر گاه ضرب داشتیم این عمل به تقسیم تبدیل می شود. برای درک بهتر این روش، به روش ماشین اعداد که در بخش قبل ارائه شد توجه کنید.

حل معادله های کسری
برای حل معادله های کسری چه کنیم؟

تا اینجا با حل معادله ها آشنا شدید. اما یک پرسش مهم در اینجا مطرح می شود. و آن چگونگی حل معادله های کسری است. به نظر شما برای معادله های کسری چه کاری انجام بدهیم تا معادله ساده تر حل بشود؟
تکنیک اصلی در حل معادلات کسری ، از بین بردن مخرج کسرها است. تا با ساده نمودن عملیات ساده تری به جواب معادله برسیم.

برای این کار کافی است طرفین معادله را در کوچکترین مضرب مشترک مخرج کسرها ضرب کنیم.
دقت کنید اگر هر سمت تساوی فقط از یک کسر تشکیل شده بود. به راحتی با ضرب مخرج هر کسر در صورت کسر دیگر و در نظر نگرفتن مخرجها و بازنویسی معادله می توانید معادله را حل کنید.

(با طرفین وسطین کردن از شر مخرج کسرها راحت می شویم)

چگونه مسائل ریاضی را به کمک معادله حل کنیم؟
تبدیل عبارات کلامی به جبری- تشکیل معادله

تا اینجا با معادله و برخی روشهای حل معادله آشنا شدید. حالا نوبت می رسد به کاربرد معادله و حل آن برای رسیدن به پاسخ سوالات مختلف.
در فصل اول کتاب ریاضی پایه هفتم از راهبرد نمادین به عنوان یکی از راهبردهای حل مسئله نام برده شد. در حقیقت نوشتن معادله یعنی استفاده از راهبرد نمادین که در آن متغیرها (یا همان حروف معمولا انگلیسی) جایگزین اطلاعات مسئله شده اند.
برای موفقیت در استفاده از این راهبرد ، می بایست در ابتدا صورت مسئله را از بیان کلامی به بیان جبری نوشت . یعنی با استفاده از حروف انگلیسی که نشان دهنده متغیرها هستند آن چه مسئله می گوید را به صورت جبری بنویسیم.
مثلا ۶ واحد کمتر از عددی را می توان به صورت x-۶ نوشت. به این نوع نوشتن بیان جبری می گوییم . این نوشتار می تواند هم باعث خلاصه نویسی شود و هم به حل مسئله کمک کند.
متغیرها همان چیزهایی هستند که مساله از ما خواسته است. مثلا اگر خواسته مساله سن علی است . ما سن علی را با یک متغیر مثل x نشان می دهیم.
مثال)باغبانی ۱۰۰ عدد گل بنفشه را در باغچه ای به مساحت ۶ متر مربع کاشت.  در آخر هم ۱۰ گل اضافه آورد. او به طور متوسط در هر متر مربع چند بنفشه کاشته است؟

پاسخ: تعداد گلهای کاشته شده در هر متر مربع را با متغیر x نشان می دهیم. چون مساحت زمین ۶ متر مربع است . پس تعداد گلهای بنفشه کاشته شده برابر است با ۶x . چون از صد تا گل ده تا باقی مانده است. پس تعداد گلهای کاشته شده نود تا می باشد.
پس کافی است ۶x را برابر نود قرار دهیم . از حل این معادله مقدار x را ۱۵ به دست آوریم.

فاکتورگیری – تجزیه عبارت جبری

فاکتورگیری در عبارت های جبری چگونه انجام می شود؟
تجزیه به چه معناست؟
چگونه باید یک عبارت جبری را تجزیه کرد؟

تجزیه یک عبارت جبری یعنی نوشتن آن عبارت به صورت ضرب چند عبارت جبری.
در ریاضی پایه هشتم می آموزید که فاکتورگیری یکی از راه های تبدیل کردن یک عبارت به صورت حاصل ضرب چند عبارت دیگر است. در پایه نهم علاوه بر فاکتورگیری، بعد از آشنایی با اتحادها با سایر روش های تجزیه به کمک اتحادها آشنا می شویم.
فاکتورگیری، که به عنوان عمل عکس توزیع پذیری ضرب نسبت به جمع شناخته می شود.

برای فاکتورگیری، ابتدا قسمت مشترک تمام عبارتهای جبری را می یابیم. سپس قسمت های غیرمشترک را که با ضرب بخش مشترک در آنها عبارت اصلی به دست می آید. درون پرانتز می نویسیم. برای سادگی درک این روش گام های زیر را در نظر بگیرید:
ب م م ضرایب (اعداد پشت متغیرها) را بیابید.
هر متغیر مشترک بین عبارتها را با کوچکترین توانش بنویسید.
درون پرانتز به جای هر عبارت ، عبارتی نوشته می شود که از تقسیم آن عبارت بر عبارت پشت پرانتز به دست می آید.

جزوه جبر و معادله کلاس تکمیلی مهندس باغدار

جزوه جبر و معادله شامل حل ۲۳ تست و مثال حل شده است.

لینک دانلود جزوه جبر و معادله با ۲۳ مثال حل شده

این جزوه رمزگذاری شده است. برای دریافت رمز جزوه لطفا پس از پرداخت هزینه از لینک زیر، مشخصات تراکنش انجام شده را به شماره ۰۹۳۵۶۸۱۶۷۳۸ پیامک کنید.

لینک پرداخت هزینه جزوه جبر و معادله ریاضی هشتم با ۲۳ مثال حل شده

برای آشنایی با سایر روشهای تجزیه می توانید به بخش تجریه و اتحاد از ریاضی نهم سایت مراجعه کنید.
ورود به صفحه اتحاد و تجزیه

18 Replies to “جبر و معادله”

 1. Masooumeh

  سلام برای یادگیری دقیق ریاضی باید چیکار کرد؟ که مفهوم دقیق رو متوجه شد و هر تستی از ریاضی ای که داری میخونی رو بشه به راحتی درست زد ؟

  Reply
  • reza-baghdar Post author

   سلام برای یادگیری دقیق ریاضی هر کس ممکنه روشی داشته باشه با توجه به استعدادی که داره. مثلا بعضی ها حتما باید برای مطلبی که آموزش می بینند یک مثال از دنیای واقعی را ببینن یا یک شکل برای مفهوم ریاضی ش داشته باشن تا بتونن به درک درستی از مفهوم ریاضی برسن. خلاصه اینکه این قصه سر دراز دارد.
   اما یه نکته خیلی مهمه و اون اینه که هر چی بیشتر تمرین کنی توی فهم ریاضی مسلط تر میشی. ریاضی یه جور ورزش ذهنیه و مثل هر ورزشی باید برای قهرمان شدن حسابی تمرین کرد و ریاضی هم از این قاعده مستثنی نیست.
   تکرار و تمرین اصل اساسی یادگیری ریاضی هست. یه منبع خوب پیدا کن که درس را بهت یاد بده بعد شروع کن به حل مساله و تست.

   Reply
  • reza-baghdar Post author

   در اینجا ابتدا پرانتز محاسبه می شود که حاصلش ۳ می شود. از اینجا به بعد فقط تقسیم و ضرب داریم که اولویت آنها یکسان است و باید از سمت چپ به راست محاسبه انجام شود.۶ تقسیم بر ۲ برابر ۳ می شود که با ضرب شدن در عدد ۳ حاصل کل عبارت ۹ به دست می آید.

   Reply
  • امیررضا

   اول درون پرانتز رو محاسبه میکنیم که میشود:۳،بعد ۶ را بر ۲ تقسیم میکنیم که میشود:۳ و بعد ۳ را در ۳ ضرب میکنیم که میشود۹(هنگامی که یک پرانتز پشت سر پرانتز دیگری قرار بگیرد و بین آنها علامتی نباشد،در هم ضرب میشوند)
   موفق باشی دوست عزیز.

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.